"Enter"a basıp içeriğe geçin

2.El Araç Kredisi Yüzde Kaç Veriliyor?

0 (Sıfır) km bir araç almayı, araba almak isteyen bir çok kişi ister ama fiyatından dolayı pek tercih etmez. 2. El araç almak araç kredisi ile alınacak olsa bile dezavantajlarının yanında fiyatından dolayı büyük bir avantaj sağlar. 2. El araç kredisi yüzde kaç veriliyor?

2.El Araç Kredisi Yüzde Kaç Veriliyor?
2.El Araç Kredisi Yüzde Kaç Veriliyor?

2. El Araç Kredinde %50

2. El araç kredilerinde araç tutarının %50’si yani yarısı kadar kredi veriliyor. Bu durumda aracın bedeli 40.000 TL ise araç için kullanabileceğiniz kredi tutarı 20.000 TL’dir ve bir o kadarda peşinatınız olması gerek. Peşinatsız araç kredisi yazımda belirttiğim gibi kalan tutar için eğer şartları sağlıyorsanız ve hesabınıza uyuyorsa ihtiyaç kredisi kullanarak üstünü tamamlayıp istediğiniz arabayı alabilirsiniz.


Kaç Yaşına Kadar Kredi Veriliyor.

Alacağınız araba 0 km ise zaten bütün bankalar kredi veriyor ama alacağınız araba 2. el bir araba ise aracın en fazla 0-5 yaş aralığında olması gerekiyor ama bazı bankalar 10 yaşına kadarda arabalar için kredi verebiliyor. Tabii aracın yaşı arttıkça alacağınız kredi bir o kadar zorlaşır.

Herşey iyi güzel hoş ama aracın bedeli neye göre hesaplanacak? Tabiiki aracın sahibi ile aranızda anlaştığınız tutara göre değil aracın kasko değerine göre hesaplanır. Yani almak istediğiniz 2. el aracın kasko değeri eğer 50.000 TL ise buna göre hesaplanır ve banka tarafından bu araca 25.000 TL kredi verilir. Araç kredileri için ortalama faiz oranları bankadan bankaya farklılık göstermekle birlikte 1,10 ile 1,50 arasında değişmektedir.

Herşey tamam hadi aracı alıyoruz ama hangi belgeler gerekiyor?

  • Öncelikle TC Kimlik numaralı kimlik kartı veya Nüfus cüzdanı.
  • Aracın değerini belirten herhangi bir belge (proforma faturası veya eksper raporu)
  • İkamet belgesi veya adresinizin bulunduğu elektrik veya su faturası (Başka faturalar olurmu bilmiyorum, sormanızda fayda var 🙂
  • Ticari araçlar için oda kayıt belgesi, ticaret sicil gazetesi ve İşletmeye ait telefon faturalarından herhangi biri,
  • Ticari araç kredilerinde %100 oranında peşinatsız kredi alabilirsiniz.
  • Eşit, süreli, balon, artan ve ara ödemeli kredilerden birini seçebilirsiniz.
  • Noter’den satış sözleşmesi.
  • ÖTV ödeme makbuzu veya araç tesciline ilişkin geçici belge.
  • Evrak içerisinde geçerlilik süresi belirtilmeyen evraklar için belge tarihinden itibaren son 3 ay, Evrak içerisinde geçerlilik süresini belirten evraklar için (İkametgah gibi ) geçerlilik süresi içerisinde işlem yapılması gerekmektedir.)

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: