"Enter"a basıp içeriğe geçin

En Uygun Araç Kredisi Nasıl Seçilir?

Araç kredileri hakkında bir şeyler yazmaya, en uygun araç kredisini nasıl seçebileceğimizden başlamak en iyisidir diye düşündüm. Öncelikle 2. (İkinci) el veya 0 (Sıfır) km farketmez kendimize ve tabiiki bütçemize uygun bir araç seçmekle başlıyoruz. En uygun araç kredisi nasıl seçilir bildiğim kadarıyla anlatmaya çalıştım, buyrun.

En uygun araç kredisi nasıl seçilir?
En uygun araç kredisi nasıl seçilir?

En uygun araç kredisi için?

En mantıklı ve uygun araç kredisi kullanmak için öncelikle peşinatımız olmalıdır. Çünkü peşinatsız araç kredisi kullanmanız mümkün değil ve hiç mantıklı olmaz. Çünkü aracın tamamını kredi ile alırsanız ödeyeceğiniz faiz çok fazla olacaktır. Bankalar genelde araç tutarının %70’i kadar kredi verir. Örneği almak istediğiniz araba 100.000 TL ise 70.000 TL kredi alabilirsiniz, 30.000 TL hazır paranız olmalıdır. Çektiğiniz kredi miktarı ve taksit sayısına göre faiz ödersiniz. Bu yüzden taksit sayılarınıda mümkün olduğu kadar kısa tutmaya çalışın, bunun içinde taksit tutarlarınında ödeyebileceğiniz en yüksek tutarda olmasına dikkat edin. Bu bahsettiklerim bütün kredi türleri yani ihtiyaç ve konut kredisi içinde geçerlidir.


Banka ve Markaların araç kampanyalarına göz atın

En uygun araç kredisi için kredi kullanmadan önce mutlaka bankaların araç kredisi kampanyalarını ve araba markalarının yaptığı düşük veya sıfır faizli yıl sonu kampanyalarını takip edin, araştırın, sorun. Bir çok araba markası yıl sonu sıfır faizli araç satar. Aynı zamanda bankalarda araç kredisi kampanyaları düzenler. Bu sayede normalden daha düşük faiz oranlı ve çok daha avantajlı araç kredisi kullanarak tasarruf etmiş olursunuz. Araştırın, bişey kaybetmezsiniz. Sonraki yazılarımda çeşitli arak kredisi kampanyaları hakkında araştırma yapıp sizleri bilgilendirmeye çalışacağım ama şimdilik siz araştırın.

Banka faiz oranlarını kıyaslayın.

Araç kredisi kullanmadan önce bütün bankaların araç kredisi için belirlemiş olduğu faiz oranlarını kıyaslayın ve dosya masrafları, kredi kullanım ücreti, sigorta gibi kriterleride hesaplamanızı yaparken göz önünde bulundurun. Kimi bankada faiz oranı düşük ama dosya masrafı gibi ek masraflar yüksekken kimi bankada ise faiz oranı yüksek ve diğer masraflar daha az veya hiç yoktur bu gibi hususlara dikkat etmelisiniz.

Araç kredisi hesaplama sitelerinden ihtiyacınız olan tutar, vade sayısı gibi değerleri girerek nasıl bir kredinizin olacağını ve faiz oranları, ödeyeceğiniz toplam miktar, ödeyeceğiniz toplam faiz tutarı gibi bilgileri görebilirsiniz. İlerleyen günlerde siteye araç kredisi hesaplama sayfası ekleyeceğim, o sayfadanda bu bilgileri görebilirsiniz.

Unutmayın her bankada istenilen belgeler ve şartlar bankaların kendi prosedürlerine göre farklılık gösterebilir. Aynı zamanda hesaplama yaparken unutmamanız gereken diğer konuda sigorta ve kasko masraflarıdır. Araç sigortası ve kaskosu araç bedelinden ayrıca araç sahibi yani sizin tarafınızdan ödenmesi gereken tutarlardır. Sigorta ve kasko ücreti sizin ve aracın yaşına, model yılına, ikamet adresinize, motor hacmi gibi kriterlere göre ortalamanın altında veya üstünde olabilir. Siz sigorta ve kasko masrafı için 2-2.500 TL bir kenara ayırın veya hesaplamanızı buna göre yaparak bu masraflarıda dahil edin.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: