"Enter"a basıp içeriğe geçin

Peşinatsız Araç/Taşıt Kredisi Almak

Merhaba gelecekteki araç sahipleri. Bu yazımda peşinatsız araç/taşıt kredisi almak ile ilgili yazacağım. Bir önceki yazım en uygun araç kredisi yazısında peşinatsız araç kredisi kullanmanın mümkün olmadığını yazmıştım fakat bu sadece taşıt kredisi kullanımı için geçerlidir ve BDDK’nın belirlediği bir kural. Bakalım peşinatsız araç kredisi kullanımı nasıl oluyormuş.

Peşinatsız Araç/Taşıt Kredisi
Peşinatsız Araç/Taşıt Kredisi

Peşinatsız araç/taşıt kredisi almak.

Şöyleki: normalde araç kredisi kullanımında bddk’nın belirlediği kurala göre hiçbir banka araç bedelinin tamamını kredi olarak kullandıramaz. Fakat bazı bankalar farklı bir şekilde bunun için imkan sunarlar. Nasıl bir imkan? Örneğin almak istediğiniz kredi tutarı 50.000 TL, bankanın araç kredisi ile bu araca çıkardığı kredi 35.000 TL. Sizin hiç peşinatınız veya birikmişinizde yoksa 15.000 TL açık kalıyor. İşte bu açık için araç kredisi kullandığınız banka size birde bu araç kredisine ek olarak ihtiyaç kredisi kullandırıyor. Tabiiki maaşınızın belli bir kısmı kadar kredi ödemesi yapabiliyorsunuz ama bankanız taşıt ve ihtiyaç kredilerinizin taksit sayısı ve taksit tutarlarını maaşınıza göre ayarlıyor ve herkesin işi görülmüş oluyor. Siz arabanızı alırken bankada iki kredi birden kullandırmış olmanın mutluluğunu yaşıyor.


Sadece ihtiyaç kredisi kullanabiliriz.

Araba almak için iki kredi kullanmak yerine sadece ihtiyaç kredisi kullanarakta araç sahibi olabilirsiniz. Böylece iki kredi ile uğraşmamış olursunuz fakat kredi notunuz buna müsaitse bankalarla aranızda geçmişe dönük bir sıkıntı yoksa. Tabii bütün bu seçeneklerden hangisinin daha iyi olacağı sizin durumunuza göredir. Araç ve ihtiyaç kredisini hangi bankadan veya nerden kullanacaksanız iki kredi türününde faiz oranlarını, dosya ve diğer masraflarını hesaplayıp ona göre karar vermelisiniz. Araç kredisi ile araç almak için kredi çıkma ihtimali ihtiyaç kredisine göre daha yüksektir çünkü alacağınız araba banka için teminat sayılır ve banka buna göre değerlendirme yapar. Eğer ihtiyaç kredisi kullanabiliyorsanız bunun bir önemi yok ve aracınızı ipotek ettirmemiş olursunuz böylece acil durumlarda veya gerektiğinde aracınızı satmak istediğinizde hiçbir engelle karşılaşmadan aracınızı satabilirsiniz. Aracınıza ipotekli kredi kullanımı yaparsanız, aracınızı satmak istediğinizde bu durum canınızı sıkabilir, çünkü ipotekli aracı borcu bitmeden satamazsınız. Araç kredisi kullanırken bunları aklınızda bulundurmanızı tavsiye ederim.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: